Att jobba som lokalvårdare – trygghet och framtid hos MIAB

Lokalvård är ett yrke som ofta sker i det tysta. På MIAB hittar många lokalvårdare en arbetsplats där de både trivs och växer.

Lokalvård är ett yrke som ofta sker i det tysta men utan det stannar samhället. För många som väljer yrket handlar det inte bara om ett arbete, utan om en väg in i samhället, en chans att utvecklas och en stolthet i att bidra till rena och trygga miljöer. På MIAB hittar många lokalvårdare en arbetsplats där de både trivs och växer.

Zoran Stevic började sin resa på MIAB i maj 2016. Bara ett år tidigare hade han flyttat till Sverige.

– Jag kunde inte så mycket svenska i början och det var utmanande att hitta ett jobb men jag var driven och ville arbeta. Genom en rekommendation fick jag min första kontakt med MIAB.

Ett yrke med struktur och trygghet

För många är lokalvård dessutom ett yrke som ger trygghet inte minst genom fasta tider, tydliga rutiner och kollektivavtal.

– Att MIAB har kollektivavtal gör att jag känner mig trygg i min roll och anställning, säger Zoran. Jag är nöjd med arbetstiderna och jag hinner utföra mitt jobb ordentligt vilket är otroligt viktigt för mig.

Genom åren har han också fått möjlighet att utvecklas inom yrket:

– Den städutbildning jag har fått på MIAB har gjort mig bättre i arbetet. Jag har lärt mig mer om material, maskiner och rutiner. Det hjälper mig varje dag.

Goda relationer och stark gemenskap

Det sociala är också en viktig del av vardagen. Det återkommande arbetet gör också att han bygger starka relationer med kunderna och lär känna deras behov och önskemål på djupet.

– Jag trivs väldigt bra med mina kollegor och min chef. I mitt arbete varierar arbetsformerna, ibland arbetar jag självständigt, andra gånger tillsammans med olika kollegor. Oavsett upplägg fungerar samarbetet smidigt. Till den som funderar på att bli lokalvårdare, eller söka jobb på MIAB, har han ett tydligt råd:

– På MIAB är det bra arbetstider och villkor. Jag känner mig både sedd som anställd och även uppskattad.

Lokalvårdare är hjärtat i verksamheten

MIAB:s HR-chef, Veronica Pernsjö, är stolt över företagets lokalvårdare och deras roll i samhället.

– Våra lokalvårdare gör en ovärderlig insats varje dag. De skapar rena, säkra och trivsamma miljöer på än mängd olika arbetsplatser, allt från skolor till sjukhus. Vi erbjuder en arbetsplats där man både kan känna trygghet och samtidigt får utvecklas i sin roll, säger hon.

Kvinna som representerar HR och lokalvård på MIAB.
Veronica Pernsjö, HR-chef på MIAB.

Hon betonar också vikten av att MIAB stöttar nyanställda, särskilt dem som är nya i Sverige:

– Vi vet att lokalvårdsyrket ofta är en första väg in i arbetslivet. Därför satsar vi på introduktion och utbildning från dag ett. Det är viktigt för oss att våra medarbetare känner sig sedda och har möjlighet att växa.

 Är du intresserad av att bli en del av MIAB? Klicka här för att se våra lediga tjänster!

Våra tjänster

Vi erbjuder skräddarsydda lösningar inom lokalvård och arbetsplatsservice.

Branschlösningar

Vi erbjuder branschspecifika tjänster för företag i hela Sverige.

Kontakta oss

Kontakta oss och låt oss skapa en skräddarsydd lösning. Fyll i dina kontaktuppgifter så hör vi av oss så snart vi kan.